Vikerraadio Peresaate salvestused:

Miks on tõrjumine nii valus? Partneri tundmaõppimise intervjuu 22. veebruar 2018

Tõrjutuse tunne on meile kõigile tuttav. Oleme ilmselt kõik tundnud lapsepõlves, kui on valus on, kui sind ei kutsuta sünnipäevale, kui su sõber leiab endale uue seltskonna ja ei kutsu sind sellega ühinema, kui teised sind mängu ei võta, kui sa oled viimane, keda võistkonda valitakse. Täiskasvanuna kogeme tõrjutust sageli veelgi valusamalt - inimene, kellega tahaksime sõbrustada, ei tundu meist huvitatud. Sõber ei helista tagasi. Tööandja, kelle juures tahaks töötada, ei võta jutule, või tänatakse viisakalt ja öeldakse, et see kollektiiv enam su teeneid ei vaja. Enamik saab meist vastu näppe ka armusuhetes. Mida tõrjumine meiega teeb? Kuidas end aidata?

Räägime ka sellest, kuidas oma partneriga paremini tuttavaks saada. Kas on võimalik varakult tuvastada ohumärke, et vältida suhtesse sattumist inimesega, kes osutub hiljem vägivaldseks, hoolimatuks või lihtsalt sobimatuks? Või saada varakult teada valdkonnad, mille käsitlemist tulevases kooselus tuleb delikaatsemalt võtta. Küsimusi, mida tundmaõppimise käigus oma partneriga läbi käia, saad lugeda saate kodulehelt. Mis on kiindumussuhe? 15. veebruar 2018
Saatekülaline: Roman Timofejev.
Täiskasvanute romantiline armastus on kiindumussuhe justnagu kiindumus ema ja lapse vahel. Igas vanuses inimestele on omane otsida ja säilitada emotsionaalset lähedust vähemalt ühe kaaslasega. Eriliselt vajame seda kaaslast siis, kui oleme stressis, ebakindlad või ärevad. Millised on inimeste kiindumusstiilid? Kuidas meie esmane kiindumussuhe vanematega mõjutab seda, kuidas täiskasvanuna kiindume? Kuidas me kiindumusstiilid mõjutavad meie käitumist?Interneti ja tehnikavidinate mõju suhetele. 8. veebruar 2018
Saatekülaline: Kätlin Konstabel.
Internet ümbritseb meid kõikjal. Internet pakub teadmisi, meelelahutust, seltsi. Isegi seksi. Võrgus aja veetmine toob kaasa paradoksi – internet toob maailma koju kätte, suhtlusvõrgustikud ühendavad inimesi, aga ometi – paljud on just tänu pidevale võrgus olemisele võõrdunud nii maailmast, lähedastest kui ka iseendast. Nad veedavad võrgus palju rohkem aega, kui lihast ja luust inimeste keskel. Kuidas internet ja tehnikavidinad meid ja meie suhteid mõjutavad, milliseid käitumisi see kaasa toob?Laps võimupositsioonil. Kuulamise tähtsusest. 1. veebruar 2018
Saatekülaline: Meelike Saarna.
Rääkimine hõbe, vaikimine kuld, õpetati vanasti. Teeks selle vanasõna ümber – rääkimine hõbe, kuulamine kuld. Kuulamisoskus on iga hea suhte alustala ja üldse üks olulisim suhtlemisoskus. Neil, kes oskavad teist inimest kuulata, on palju lihtsam olla nende inimestega kontaktis. Ja kui veel oskaks mitte ainult kõrvadega kuulata, vaid ka südamega, oleks maailm ilmselt palju helgem paik.
Saadet alustame teemal, miks mõnikord annab peres täiskasvanu oma võimupositsiooni lapsele ja kuidas see lapsele mõjub.


Kellele kuulub perekonnas võim? 25. jaanuar 2018
Sedapuhku käib jutt perekonna struktuurist. Pereprobleemid tekivad tihti sellest, et perekonna ülesehituse mustrid on paigast ära. Ideaalis juhib perekonda vanemate liit kus partnerid teevad koostööd ja on kõrgemal hierarhilisel positsioonil. Lapsed on alumisel positsioonil ja alluvad selles hierarhias oma vanematele. Muidugi võivad ka vanematel tekkida omavahelised hierarhiad.
Mõnikord juhtub aga nii, et üks vanem on liidus hoopis lapsega ja teisel vanemal puudub sõnaõigus. Mõnikord taandub üks vanem perekonna juhtpositsioonilt alkoholi, haiguse või lihtsalt vastutustundetuse tõttu. Päris halval juhul juhib perekonda aga hoopis laps.
Kuidas mõjub selline olukord lapsele? Mida toob see kaasa partnerite suhtele?


Emotsionaalne vägivald. 19. jaanuar 2018
Saatekülaline: Kadri Sakala.
Emotsionaalse vägivallaga on asjad keerulisemad kui füüsilisega. Nähtavat jälge justkui ei jää, valu hinges võib olla aga sootuks teravam. Enamasti on emotsionaalse vägivalla armid kauaaegsemadki kui füüsilise löögi korral. Lapsepõlves saadud hingehaavad võivad anda end tunda kogu elu.
Paarisuhtes kogetud emotsionaalne vägivald lõhub usaldust partneri ja vastassoo vastu. Mis on emotsionaalne vägivald? Kuidas end selle eest kaitsta?


Mis on lein ja kuidas sellega elada? 11. jaanuar 2018
Saatekülaline: Naatan Haamer.
Oleme harjunud mõtlema leinast kui tundest, mis järgneb kellegi surmale. Ometigi on lein palju laiem mõiste. Kogeme leina, kui peame lahti laskma kellestki või millestki, millest me loobuda ei taha. Kogeme leina, kui kaob tervis, noorus, lõpeb paari- või sõprussuhe. Ka iseenesest väga positiivsete sündmustega võib kaasneda lein – näiteks saab su laps suureks ja lahkub kodunt. Leinas on palju erinevaid tundeid – ennekõike kurbus, tühjus, igatsus. Aga võivad olla ka tunded, mida me endale ega teistele tunnistada ei taha - viha, süü, häbi. Miks on oluline need tunded läbi elada? Miks ei ole mõistlik lemmiku kaotanud lapse leina uue koduloomaga summutada? Kas naised ja mehed leinavad erinevalt?


Paarisuhte ABC. 4. jaanuar 2018
Kui oled Peresaateni alles jõudnud ja ei soovi kõiki saateid üle kuulata, on see saade sobilik alustamiseks. Teen lühikokkuvõtte kõigist möödunud aastal kõne all olnud teemadest. Kui mõni teema puudutab lähemalt, saad vastava saate täispikkuses järele kuulata. Mõistagi on see tagasivaade ka hea koht kuuldu meenutamiseks. Sageli on teada-tuntud mõtete kuulmine uues kontekstis vägagi värskendav.


Traditsioonid ja aasta eredad hetked. 14. detsember 2017
Missugused Sinu lapsepõlvest pärit traditsioonid teevad südame soojaks kui nende peale tagasi mõtled? Kuidas sobitada erinevatest päritoluperedest pärit traditsioone uue pere loomisel? Ja luua uusi? Miks üldse traditsioone hoida?
Miks ja kuidas võiks möödunud aasta eredamad hetked - nii naudingud, rõõm, kui ka kurvastused ja õppetunnid veel korra (või mitugi) silme eest ja südamest läbi? Mõelda sellelegi, kes olid Sinu jaoks sel aastal olulisimad inimesed? 
Rohkem infot saates viidatud 5 aasta logiraamatu Aasta eredad hetked kohta saab siit.


Armastuse hoidmine. 7. detsember 2017
Saatekülaline: Aita Keerberg.
Armastus ja moraal. Kõrvalsuhted. Mis juhtuks, kui ühiskondlik norm oleks tähtajalised kooselulepingud? Kas teadmine, et 3-4-5 aasta pärast seisab ees otsus: uuendame suhet või läheme laiali paneb rohkem iseenda keha, hinge ja vaimu eest hoolitsema ning ka suhtesse enam panustama? Millal ja miks oleks mõistlik pidada "suhte arenguvestlusi" ja mis nende pidamist takistab? Oletamisest ja omistamisest. Kuidas konflikte hästi lahendada?

Naise seksuaalsus. 30. november 2017
Miks elutervel naisel võib paarisuhtes kaduda kontakt oma seksuaalsusega? Miks tema käed enam kallistuseks ei tõuse? Kuidas mõjutavad seksuaalsust tervise probleemid, väsimus ja väikesed lapsed, iha ja turvatunde kadumine? Kuidas hoida seksuaalsust?
Samal teemal on ka kuulajakiri.

Suhteoskused. 23. november 2017
Saatekülaline: Andres Sild.
Mis on psühhodraama ja PREP paarisuhte koolitus? Miks ja kuidas peaks omandama suhteoskusi? Turvalisus kui suhet koos hoidev liim. Mis on suhte purustajad? Kuulamise tähtsus. Miks on oluline teadvustada ja sõnastada oma ootusi suhtele? Ja neist ootustest rääkida. Suhte koos loomine. Mängulisus.
Mis on sinu elu lugu?

Leppimine. 16. november 2017
Leppimise ja lepituskatsete olulisus suhtes. Kuidas tülid nii lõpetada, et need ei jääks liivaterana hinge kratsima.
Kuulajakiri on kroonilisest probleemist: mees teeb tublisti tööd ja peab pere üleval, kuid naise silmis ei ole teda kaugeltki piisavalt kodus ei tema ega laste jaoks. Kirjale vastamine võimaldas arutleda kolme kannatusest väljumise võimaluse üle. Nendeks on: muuta olukorda, väljuda olukorrast või muuta suhtumist. Need valikud näivad valusad või võimatudki, kuid neljas variant on kannatus.

Piirid suhtes (2. osa). 9. november 2017
Saatekülaline: Tiit Kõnnussaar.
Mis on liiga hea mehe ja liiga hea naise sündroom? Sümbiootiline suhe ja iseseisvumine. Miks on oluline eristada oma tundeid ja vajadusi oma partneri tunnetest? Kuidas suhted vanematega mõjutavad tulevast suhet partneriga? Piirid ja lähedus. Kuidas tunda iseenda „jäämäe“ veealust osa ja kuidas seda teistele näidata? Mina-sõnumid. Kuidas öelda „Ei“. Piirid ja vastutus.


Piirid suhtes (1. osa). 2. november 2017
Saatekülaline: Tiit Kõnnussaar.
Miks on suhetes vaja piire? Mis juhtub kui piire ületatakse? Kas ja kuidas seada piire laste kasvatamisel? Milles erinevad intuitiivne ja teadlik kasvatus? Kuidas erinevad piirid ja reeglid? Mida on vaja piiride seadmisel silmas pidada?


Kroonilised ning lahendatavad probleemid suhtes. 26. oktoober 2017
Millised on suhte kroonilised probleemid ja millised lahendatavad? Kuidas nendega käituda?
Kuulajaküsimus: missugust tähelepanu ja tunnustust oma partnerit ihkame?


Mis juhtub paarisuhtes, kui sünnib laps? 19. oktoober 2017
Saatekülaline: Siiri Tõniste.
Mis toimub perekonnas kui perre sünnib laps – kui paarisuhtele lisandub vanemlik suhe? Millised muutused kaasnevad lapse ootuse ja sünniga ning kuidas see mõjutab paarisuhet? Missugused on partnerite uued rollid ja ülesanded? Kuidas anda ja küsida tuge?


Pikaaegne armastus. 12. oktoober 2017 
Kas armastus on roostevabast või roostetavast materjalist? Mida teevad need armastajad teisiti, kel on õnnestunud hoida arm haljana ka läbi pikkade aastate? Ja mis paneb armastuse roostetama? Mis tekitab paarisuhtes tülisid? Millest tekib võõrandumine? Kuidas hoida usaldust?
Kuulajaküsimus: kas iga paar peab ilmtingimata võimuvõitluse läbima?


Seksuaalsus. 5. oktoober 2017
Saatekülaline: Meelis Sütt.
Seksuaalsuse kujunemine lapsepõlves. Miks on seksuaalsus paarisuhtes oluline? Kuidas hakkama saada ajal kui väikeste laste kõrval seks ja seksuaalsus ununema kipuvad? Mis mahub seksuaalsuse mõiste alla?


Paarisuhte faasid. 28. september 2017 
Kuidas romantiline faas läheb üle argipäevaks ja võimuvõitluseks. Kuidas vältida võõrandumist ja leida (taas)pühendumine?
Kuulajaküsimus: Mida teha, kui partnerid tahavad suhtes erinevaid asju? Kas kooselu on üks pidev kompromiss?


Miks me vajame suhet? 21. september 2017 
Vanemad kui lapse maamärgid. Millel baseerub õnnetunne? Egoismil ja partnerlusel baseeruvad suhted. Intellektuaalsed, sotsiaalsed, seksuaalsed, pragmaatilised, spirituaalsed, emotsionaalsed vajadused. Kuidas vajadustest teada anda ja kuidas neid vastastikku rahuldada?
Kuulajaküsimus: Miks tihti tõmbuvad inimesed, kes oma loomuomadustelt on vastandlikud?


Mees tänapäeva maailmas. 16. september 2017
Saatekülaline: Endel Talvik.
Inspireerituna saabuvast meeste vaimsele ja füüsilisele tervisele pühendatud Meeste Elustiilinädalast on juttu mehest tänapäeva maailmas: missugused on meeste suurimad mured ja rõõmud, kuidas olla mees muutuvate soorollide ja stereotüüpide ajastul, millises suunas areneb tänapäeva mees, kuidas mitte ätistuda, ...


Sissejuhatav osa. 9. september 2017
Milleks inimesed tõmbuvad? Millised on perekonnaelu faasid? Millega arvestada mesinädalate faasis, millega siis, kui sünnivad väikesed lapsed ja siis, kui nad kasvavad suuremaks? Kuidas kujuneb lapse enesehinnang? Mis on perekonna jäävuse seadus? Miks inimesed tõmbuvad ja moodustavad paari?